Trwała i funkcjonalna wylewka anhydrytowa – jak osiągnąć taki efekt?

 

Wylewka podłogowa na bazie siarczanu wapnia to produkt, z którego korzysta coraz więcej osób na całym świecie – nie trudno się temu dziwić, pod wieloma względamijest to rozwiązanie lepsze, od tradycyjnej wylewki cementowej. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, prawidłowe wykonanie podkładu anhydrytowego to niemałe wyzwanie, które wymaga sporo pracy, a co ważniejsze doświadczenia. W tym artykule przedstawimy Państwu kilka praktyk, bez których nie sposób wykonać trwałej i funkcjonalnej wylewki anhydrytowej.

 

Po pierwsze schnięcie

Na pierwszy rzut oka jest to nic nieznaczący etap (położona wylewka musi wyschnąć), okazuje się jednak, że nawet w tej fazie, podkładowi trzeba poświęcić nieco uwagi. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie zakłócać procesuwysychania anhydrytu. Ważne, by przez pierwsze 48 godzin nie przyspieszać suszenia podkładu – należy więc chronić go przed przeciągami lub zbyt mocnym nasłonecznieniem. Dopiero po upływie tego czasu, należy przejść do procesu wietrzenia (najlepszą praktyką jest tu zostawienie przeciągu, otwarcie pojedynczego okna może okazać się niewystarczające). Trzeba też pamiętać, by nie przykrywać podkładu innymi
materiałami budowlanymi, gdyż może to wpłynąć na proces schnięcia, sprawiając, że wylewka utraci swoją trwałość.

 

Wygrzewanie anhydrytu – co to za praktyka?

W przypadku, w którym stosujemy anhydryt oraz ogrzewanie podłogowe, niezbędnebędzie wygrzanie całości podkładu – jak zrobić to prawidłowo? Pierwsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że proces wygrzewania można zacząć po upływie 7 dni od położenia wylewki. Początkowo, temperaturę grzania należy ustawić na 25°C – po upływie 3 dni, możemy śmiało włączyć maksymalną moc ogrzewania podłogowego (nie więcej niż 55°C), alternatywnym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie temperatury o 5°C dziennie.

 




Ten stan należy utrzymywać przez co najmniej 10 dni – jak sprawdzić, czy podkład zdążył już wyschnąć? Podstawowy test, można wykonać z pomocą folii budowlanej – wystarczy przykleić jej fragment (0,5 m x 0,5 m) do powierzchni podkładu z użyciem taśmy samoprzylepnej. Teraz należy odczekać 12 godzin, jeśli na folii od strony podkładu pojawiły się zawilgocenia, proces wygrzewania trzeba kontynuować. Trzeba też pamiętać, że test z wykorzystaniem folii budowlanej to zaledwie podstawowa metoda, która daje nam szczątkowe informacje. Ważniejszym etapem będzie określenie wilgotności resztkowej – robi się to z pomocą wilgotnościomierza

Maksymalna dopuszczalna wilgotność resztkowa wynosi:

  • 0,5% dla posadzek paroszczelnych i parkietów
  • 0,5% dla podkładów z ogrzewaniem podłogowym
  • 1% dla posadzek z płytek ceramicznych lub kamieni naturalnych

 

Pęknięcia podkładu anhydrytowego – jak je naprawić?

Trzeba przyznać, ze w przypadku płynnych podkładów na bazie siarczanu wapnia, występowanie pęknięć jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Jednak jeśli takowe się pojawią, trzeba będzie je naprawić, a jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, jak duże są wspomniane pęknięcia. W przypadku najmniejszych, których grubość nie przekracza 1 mm wystarczy pokrycie ich żywicą epoksydową, jeśli uszkodzenia są poważniejsze, żywicę będzie trzeba zmieszać z gipsem lub zmielonym anhydrytem. Dobrą praktyką jest też rozsypanie piasku kwarcowego w miejscach, w których dokonywano naprawy.

 

Trudniejsze niż się wydaje

Jak widzicie, wylewka anhydrytowa mimo całej swojej funkcjonalności, wymaga sporego nakładu pracy, jeśli efekt ma być trwały i funkcjonalny przez wiele lat. Nie zaskoczy nikogo fakt, że większość zależy tu od doświadczenia i zaangażowania firmy posadzkarskiej. Lata funkcjonowania na rynku pozwoliły nam zdobyć umiejętności niezbędne do tego, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, dzięki czemu zaufały nam już tysiące osób, a posadzki anhydrytowe wykonane przez naszych pracowników spełniają wszelkie normy i wymagania, dzięki czemu możemy cieszyć się pełnym zadowoleniem naszych klientów.

Opracowano:
Wiktor Fiszera
P.H.TEMPO Sp.j. W.Fiszera

 

Dane firmy

Przedsiębiorstwo Handlowe Tempo Sp. J. W. Fiszera

Chabielice Kolonia 40
    97-420 Szczerców

województwo Łódzkie
70 km od miasta Łódź
Wizytówka w mapach Google

+48 509-293-183

REGON: 590788264    |    NIP: 7691937752    |    KRS: 0000131177

 

Wylewki posadzki anhydrytowe | Wylewki posadzki pod ogrzewanie podłogowe | Gipsy Knauf Stuckgips | Gips budowlany | Gips mielony | Gips odlewniczy ceramiczny | Gips formierski modelowy



Łódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Opole, Kielce i inne.