Omawialiśmy już kwestie związane z wykończeniem wylewki anhydrytowej, czy zasadami stosowania jej w pomieszczeniach wilgotnych. Przyszedł więc czas, by opowiedzieć nieco o technicznych aspektach, które powinny być spełnione, żeby na wylewce anhydrytowej ułożyć wykładzinę podłogową. Trzeba zaznaczyć, że poniższe dane techniczne dotyczą podkładów anhydrytowych pod posadzki z wykładzin podłogowych z PVC, wykładzin podłogowych z linoleum, wykładzin podłogowych z gumy (kauczuku) oraz włókienniczych (dywanowych) wykładzin podłogowych.

Jakie warunki powinien spełniać anhydryt pod wykładziny podłogowe

Pierwszym aspektem jest oczywiście wilgotność – anhydryt nie jest rozcieńczany za pomocą wody, a przy użyciu specjalnych dodatków, które zapewniają płynność mieszaniny, zbyt duża ilość H2O może sprawić, że wylewka stanie się zbyt rzadka, a w efekcie podatna na pęknięcia czy odkształcenia. Wilgotność roztworu nie powinna być większa niż 0,5% CM lub 0,3% CM, gdy układana jest na ogrzewaniu podłogowym.

Ważne jest także wyrównanie podkładu – można go wygładzić z wykorzystaniem masy szpachlowej na grubości 3 mm. Ewentualne nierówności podłoża będą bowiem widoczne na zainstalowanej później posadzce. Ten element może zostać pominięty, jeśli zastosujemy wykładzinę dywanową.

Bardzo ważna jest także płaszczyzna podłoża pod wykładzinę. Jej odchylenie od poziomej płaszczyzny przy punktach pomiarowych nie powinno przekraczać:

  • 0,1 m – 2 mm
  • 1,0 m – 4 mm
  • 4,0 m – 10 mm
  • 10,0 m – 12 mm
  • 15,0 m – 15 mm

Zakładając, że poziom sprawdzamy łatą dwumetrową, czyli zgodnie z normą DIN 18202.

Przy pracach budowlanych trzeba także uważać na zanieczyszczenia, które mogą osadzić się na powierzchni wylewki, obniżając jej wytrzymałość i elastyczność. Należy sprawdzić, czy nie pojawiają się wykwity, zgorzele lub mleczko anhydrytowe, które są konsekwencją procesów technologicznych – jeśli tak jest, należy je mechanicznie usunąć (szlifując bądź śrutując).

Jeśli wylewka ma być wykonana pod wykładzinę podłogową, ważne by pozbawiona była wszelkich rys czy pęknięć, które mogą wystąpić w procesie wysychania mieszaniny. Ich naprawa na szczęście jest prosta, a co ważniejsze skuteczna. Można to zrobić dzięki wypełnieniu pęknięć żywicą i połączenia ich specjalnymi kotwami. Niektórzy producenci anhydrytu określają własne zasady wypełniania pęknięć czy szczelin, które najlepiej sprawdzą się w przypadku ich produktu.

Grubość, Wytrzymałość, Sprężystość – najważniejsze wartości anhydrytu

Ważnym aspektem jest grubość samej wylewki, powinna ona być dostosowana do obciążeń eksploatacyjnych. Najczęściej stosuje się następujące grubości:

  • Związane z podłożem > 10 mm
  • Na warstwie rozdzielającej > 30 mm
  • Na warstwie sprężystej (pływający) > 35 mm
  • Z ogrzewaniem podłogowym > 55 mm (minimalna grubość pokrycia przewodu grzejnego 30 mm).

Trzeba jednak zwrócić uwagę na informację od producenta, gdyż powyższe wartości mogą się różnić w zależności od stosowanego produktu.

Jeśli chodzi o wytrzymałość , to jej wartości minimalne określane są dla obciążenia do 1,5kN/m2 – minimalne wartości przedstawia poniższa tabela:

  na ściskanie na zginanie na zrywanie
Związany z podłożem   C12  F3

0,8 N/mm2 (pod wykładziny dywanowe)

1,0 N/mm2 (pod wykładziny elastyczne)

Na warstwie rozdzieląjcej  C20 F4
Na warstwie sprężystej  C20 F4

 Również twardość wylewki anhydrytowej jest szczegółowo określona i uzależniona od przeznaczenia pomieszczenia, w którym jest wykonywana. Pierwszy stopień naprężenia jest wystarczający do pomieszczeń mieszkalnych, drugi stosuje się w obiektach użyteczności publicznej, trzeci z kolei w obiektach przemysłowych. Badanie przeprowadza się przy użyciu testera „Ri-Ri” (wyskalowany stalowy rylec z szablonem).

Okazuje się, że nie tylko sama wylewka czy technika jej wykonania może wpływać na ostateczny efekt – ważne będą też warunki panujące w danym pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli temperatura powietrza waha się w granicach od 17 do 26 stopni Celsjusza, temperatura podłoża od 15 do 22 stopni Celsjusza, a względna wilgotność powietrza nie przekracza 65%.

Jak widzicie, temat wylewek anhydrytowych jest bardziej zawiły, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego prowadzimy sekcje porad, w której każdy może rozwiać swoje wątpliwości na temat tej metody posadzkarskiej. Już niedługo pojawi się kolejny artykuł, który z pewnością odpowie na inne, nurtujące Was pytania. Z góry zapraszamy!

Opracowano:
Wiktor Fiszera
P.H.TEMPO Sp.j. W.Fiszera

 

 

 

Dane firmy

Przedsiębiorstwo Handlowe Tempo Sp. J. W. Fiszera

Chabielice Kolonia 40
    97-420 Szczerców

województwo Łódzkie
70 km od miasta Łódź
Wizytówka w mapach Google

+48 509-293-183

REGON: 590788264    |    NIP: 7691937752    |    KRS: 0000131177

 

Wylewki posadzki anhydrytowe | Wylewki posadzki pod ogrzewanie podłogowe | Gipsy Knauf Stuckgips | Gips budowlany | Gips mielony | Gips odlewniczy ceramiczny | Gips formierski modelowy



Łódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Opole, Kielce i inne.