Zdjęcie 1.13D

Samodzielny montaż paneli 3D krok po kroku

Panele ścienne 3D zyskują coraz bardziej na popularności. Są bowiem ciekawą alternatywą dla farb, tapet i płytek imitujących cegłę lub kamień ozdobny. Co więcej, wybór dostępnych wzorów jest naprawdę ogromny. Dlatego decydując się na to rozwiązanie, w łatwy sposób można odmienić i ożywić każde wnętrze, bez względu na styl, w którym jest utrzymane.

Ponadto należy wspomnieć, że montaż paneli 3D nie jest czynnością skomplikowaną i każdy bez problemu samodzielnie poradzi sobie z ich ułożeniem, bez wsparcia fachowca. Montuje się je szybko i przyjemnie, a efekt robi piorunujące wrażenie.

Jeśli lubisz majsterkować i chciałbyś odmienić wnętrze swojego domu, podpowiadamy, jak przygotować się do prac związanych z montażem ściennych paneli 3D.

Montaż paneli 3D – jakich narzędzi będziesz potrzebować?

Zdjęcie 1.23D

Do montażu paneli 3D przydadzą Ci się narzędzia, takie jak:

 • poziomica,
 • miarka,
 • klej gipsowy lub montażowy (wysoko elastyczny - może być np. Cekol CS-20, ale najważniejsze by był biały),
 • szpachla (polecamy Knauf Gold Bang super finish, Knauf Uniflot 25kg, ale można także zastosować inną),
 • papier ścierny (najlepiej o gradacji  120 i 240),
 • piłki do drewna,
 • grunt głęboko penetrujący,
 • farba w wybranym przez siebie kolorze,
 • gładź gipsowa,
 • gąbeczka ścierna (o gradacji 120 oraz 240),
 • oraz listwa startowa, jeśli zaczynasz montaż paneli nad poziomem podłogi.

 

Panele 3D – przygotowanie podłoża

Układanie paneli rozpoczynamy od przygotowania samej ściany. Trzeba ją dokładnie oczyścić i zagruntować. Również tył paneli należy zagruntować, a ich boki, koniecznie wyczyścić z gipsowego nalotu za pomocą ryżowej lub drucianej szczoteczki, papieru ściernego bądź nożyka. Następnie, panele trzeba rozłożyć  na ziemi, wymierzyć ścianę i rozplanować układ dekoracji. W tym momencie warto także wyznaczyć miejsca, w których panele 3D będą cięte.

Zdjęcie 1.33D

Ważne! Jeśli panele dekoracyjne będą układane powyżej poziomu podłogi, trzeba pamiętać, by najpierw zamontować listwę startową, która dokładnie wyznaczy poziom dla całej instalacji. Użycie poziomicy znacznie ułatwi to zadanie.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu, można rozpocząć montaż paneli.

Montaż paneli 3D – krok po kroku

Panele 3D układa się w zasadzie tak samo, jak każde inne płytki ścienne. Należy przytwierdzić je do ściany za pomocą  kleju, a łączenia uzupełnić gładzią szpachlową, najlepiej gipsową. Następnie trzeba wygładzić łączenia i nalot gipsowy, za pomocą gąbeczki ściernej.

Zdjęcie 1.43D

Instrukcja:

Na zagruntowany tył panelu dekoracyjnego 3 Tempo przy użyciu zębatej szpachelki, nałóż klej gipsowy lub montażowy. Możesz nakładać go punktowo lub na całej powierzchni panelu. Przyklej kolejno panele do ściany. Następnie wypełnij łączenia paneli masą szpachlową, a jej nadmiar, usuń gumową packą. Po wyschnięciu gładzi, za pomocą papieru ściernego wygładź powierzchnię łączeń.

Panele przyklejaj poziomo, zaczynając od dołu. Po upewnieniu się, że klej związał, możesz kłaść kolejną warstwę. Oczywiście w miarę potrzeby panele ścienne możesz dociąć piłką do drewna. Należy wtedy wygładzić cięty bok papierem ściernym bądź ścierną gąbeczką. Co więcej, w panelach można także wycinać otwory na kable lub gniazdka w zależności od potrzeb.

Po zakończeniu prac montażowych przychodzi czas na malowanie.

Malowanie paneli 3D

Panele 3D można malować. Dlatego, jeśli chcesz, by miały inny kolor niż biały, nic nie stoi na przeszkodzie. Poczekaj 24 godziny, aby upewnić się, że klej dobrze związał. Ważne! Nie zapomnij, by przed malowaniem zagruntować panele!

Zdjęcie 1.53D

Możesz pomalować je dowolną, dobrze kryjącą farbą do wnętrz: akrylową, lateksową lub winylową. Najlepiej zrobić to metodą natryskową, choć pędzel lub wałek z długim włosiem również się sprawdzi. Pamiętaj! Nie nakładaj zbyt grubej warstwy farby, ponieważ w ten sposób wzór na panelach stanie się mniej wyraźny.

Równie dobrze możesz je pomalować przed przyklejeniem, jednak musisz wtedy pamiętać o pozostawieniu między panelami min. 2 mm odstępu.

To wszystko. Po zakończeniu prac możesz w pełni cieszyć się z efektu, jaki dają dekoracyjne panele 3D Tempo. Nasza rada! Aby podkreślić trójwymiarowy wzór paneli, zadbaj o odpowiednie oświetlenie i uzyskaj imponujący efekt światło – cienia!

Zdjęcie 1.63D

 

Dane firmy

Przedsiębiorstwo Handlowe Tempo Sp. J. W. Fiszera

Chabielice Kolonia 40
    97-420 Szczerców

województwo Łódzkie
70 km od miasta Łódź
Wizytówka w mapach Google

+48 509-293-183

REGON: 590788264    |    NIP: 7691937752    |    KRS: 0000131177

 

Wylewki posadzki anhydrytowe | Wylewki posadzki pod ogrzewanie podłogowe | Gipsy Knauf Stuckgips | Gips budowlany | Gips mielony | Gips odlewniczy ceramiczny | Gips formierski modelowyŁódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Opole, Kielce i inne.