Jastrych cementowy czy anhydrytowy?
Co lepiej sprawdzi się w realizacjach ogrzewania podłogowego?

Na ten temat spotykamy się z bardzo dużą ilością opinii, zarówno w Internecie, jak i tych przekazywanych pocztą "pantoflową". Rolę w wyborze danych produktów odgrywają przede wszystkim przyzwyczajenia oraz brak świadomości o cechach i właściwościach dostępnych materiałów. Technologia we wszystkich dziedzinach życia idzie naprzód, podobnie jest więc w przypadku branży budowlanej. Do niedawna wiele materiałów, obecnie stosowanych na budowie, było nieznanych. Dotyczy to także wylewek anhydrytowych.

Prawidłowo wykonane podłoże pod wylewkę anhydrytową w systemie ogrzewania podłogowego

Czym się kierować przy wyborze materiału i technologii w trakcie budowy własnego domu?

Na to pytanie 99% inwestorów odpowie: koszty!

Myśląc o kosztach, inwestorzy w przeważającej ilości, biorą pod uwagę jedynie ostateczny koszt budowy, zapominając przy tym o wydatkach związanych z zamieszkaniem i użytkowaniem budynku. Często późniejsze opłaty za energię (koszty energii w różnej formie są coraz wyższe i nie będą spadać) wprawiają ich w zdumienie. Wiele osób na etapie budowy sięga po nowoczesne rozwiązania energooszczędne, które dają perspektywę minimalizacji zużycia energii. Jednym z nich jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż technologia ogrzewania podłogowego, w porównaniu z systemami sprzed 20-30 lat, uległa znacznym zmianom. Rozpatrując wykonanie tej formy ogrzewania, musimy patrzeć na zagadnienie kompleksowo, uwzględniając zarówno podział stref grzewczych w budynku, jak i ekonomikę całego systemu łącznie z wylewkami oraz warstwami wierzchnimi podłóg. Obecne systemy funkcjonują w tak zwanym obiegu niskotemperaturowym, a więc jego ekonomia oparta jest przede wszystkim na sprawności. Mówiąc o tym parametrze, myślimy o dużej wydajności systemu, jego sterowności, przy założeniu mniejszych nakładów energetycznych.

Porównanie wylewki anhydrytowej z tradycyjną cementową

Koncentrując się tylko na rodzaju wylewki, w poniższej tabeli porównuję dwa materiały, które najczęściej są stosowane przy budowie domu. Wylewka anhydrytowa i tradycyjna cementowa (tzw. z „MIXOKRETA”).

PORÓWNANIE PARAMETRÓW WYLEWKI ANHYDRYTOWEJ I TRADYCYJNEJ CEMENTOWEJ

 Z porównania tego wynika obraz jednoznaczny: wylewki anhydrytowe przewyższają swoimi parametrami tradycyjne wylewki cementowe.

Poziomowanie wylewki

 

Porównanie cenowe


Wielu inwestorów zastanawia się, o ile wzrośnie koszt położenia wylewki anhydrytowej w porównaniu do wylewki tradycyjnej?

Porównując ceny powyższych materiałów, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to zależne od wielu czynników, między innymi od tego, jak solidnie wylewka z „MIXOKRETA” została wykonana oraz jakiego producenta wylewkę anhydrytową zakupimy. Moim zdaniem ta różnica waha się w granicach 20-30% w cenie.
Jak to natomiast przekłada się na konkretne cyfry? Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ każda budowa jest inwestycją indywidualną. Różnica w kosztach jest uzależniona od powierzchni i grubości wylewki. Bardzo duże znaczenie mają tutaj także prace wykonane na etapach wcześniejszych (równość stropu, ław fundamentowych itp.).

 

Wykonana wylewka anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym

Jeden element jest znamienny i pozwala przyszłemu mieszkańcowi mieć wpływ na komfort i ekonomikę zamieszkania w domu z wylewką anhydrytową. Jest to łatwiejsze i bardziej przewidywalne sterowanie i zarządzanie energią! Czy płyną z tego konkretne korzyści? Tak!!! Zawsze kiedy mamy na coś wpływ, możemy to modelować pod własne potrzeby, nie jesteśmy zdani na „bezwładność” systemu. Przecież w naszym życiu liczy się indywidualizm, a nie zbiorowa „odpowiedzialność”.

 

Specjalistyczny zestaw maszyny do wyprodukowania wylewki anhydrytowej w miejscu budowy

Serdecznie zapraszam do dyskusji na naszym Facebooku. Nie przekonuję, lecz staram się pokazać różnicę i nowe trendy w budownictwie.

Opracowano:
Wiktor Fiszera
P.H.TEMPO Sp.j. W.Fiszera

 

 

 

Dane firmy

Przedsiębiorstwo Handlowe Tempo Sp. J. W. Fiszera

Chabielice Kolonia 40
    97-420 Szczerców

województwo Łódzkie
70 km od miasta Łódź
Wizytówka w mapach Google

+48 509-293-182
         +48 509-293-183
         +48 509-293-184

REGON: 590788264    |    NIP: 7691937752    |    KRS: 0000131177

 

Wylewki posadzki anhydrytowe | Wylewki posadzki pod ogrzewanie podłogowe | Gipsy Knauf Stuckgips | Gips budowlany | Gips mielony | Gips odlewniczy ceramiczny | Gips formierski modelowyŁódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Opole, Kielce i inne.